Objednať sa

Zubný RTG

O technologii

Zubný RTG je v dnešnej dobe už neoddeliteľnou súčasťou bežného zubného ošetrenia. Zubný lekár na základe neho dokáže presne stanoviť diagnózu a následný postup ošetrenia, poskytuje mu informácie, ktoré iba pri samotnom vyšetrení ústnej dutiny pohľadom nemôže získať.

Existuje viacero typov RTG snímkov, ktoré sa zhotovujú z rôznych dôvodov:

Záhryzový RTG snímok /BITE-WING/: Bežne sa zhotovuje na preventívnej prehliadke, približne raz za rok. Zobrazuje korunky zubov, čeľuste a sánky a miesta, kde sa zuby dotýkajú.

Zo všetkých typov snímok je najvhodnejší na odhalenie (detekciu) medzizubných kazov. Môžeme na ňom posúdiť presnosť zhotovených výplní, koruniek, mostíkov, prítomnosť medzizubného kameňa a pod.

Intraorálny RTG snímok zachytáva malú skupinku zubov od korunky až po koreň. Zhotovuje sa individuálne, keď to vyžaduje ošetrenie. Najčastejšie sa používa pri endodontickom ošetrení (ošetrenie koreňových kanálikov), pri extrakciách na znázornenie tvaru koreňov, aj na posúdenie možnej infekcie v okolí koreňov.

OPG (ortopantomogram) je prehľadný dvojrozmerný snímok zachytávajúci horné aj dolné zuboradie. Zhotovuje sa približne každé 2-3 roky. Môžeme na ňom posúdiť stav zubov, prítomnosť hlbokých kazov, výplní, extrahované zuby, ošetrenie koreňových kanálikov, prítomnosť neprerezaných zubov múdrosti.

Okrem zubov na ňom vidíme aj prínosové dutiny, čeľustný kĺb. Na kosti, v ktorej sú uložené zuby, si všímame jej úroveň, podľa ktorej môžeme predpokladať prítomnosť parodontitídy.

U detí sa prvýkrát zhotovuje vo veku cca 5-6 rokov. Posudzujeme, či sú založené trvalé zuby, predbežne zhodnotiť či v budúcnosti bude potrebná čeľustno-ortopedická liečba (strojček na vyrovnávanie zubov).

Napriek tomu, že sa v zubnej ambulancii pacient „snímkuje“ aj viackrát do roka, netreba mať obavu, že toto žiarenie má negatívny vplyv na organizmus. Technológie sa čoraz viac vyvíjajú a zhotovenie malého RTG snímku sa dá prirovnať napríklad k zjedeniu 2 banánov. V ambulancii robíme všetky bezpečnostné opatrenia, aby sme zabezpečili maximálnu bezpečnosť pre Vás, ako aj pre náš personál. Pred každým zhotovením RTG snímku, chránime Vaše telo olovenou vestou, naše dvere a steny sú vybavené špeciálnou vrstvou, ktorá zabráni šíreniu RTG žiarenia. Samotné RTG žiarenie sa nedokáže šíriť v rozmedzí viac ako pár metrov a pár sekúnd po snímkovaní je už takmer nulové.

Zhotovovanie RTG snímkov v zubnej ambulancii je kompletne bezpečné aj u matiek, ktoré koja. Dokonca aj pri zhotovení RTG hrudníka, pri ktorom sú prsníky priamo exponované RTG žiareniu, kojenie dieťaťa aj v ten deň nevystaví dieťa radiácii.(https://www.canadianbreastfeedingfoundation.org/basics/myths4.shtml)

Preto keď Vám zubný lekár navrhne zhotovenie RTG snímku, snaží sa pristupovať zodpovedne k svojej práci, hodnotiť situáciu komplexne a chce pre Vás to najlepšie.

Jednou z kľúčových úloh Pearl Dental je profesionálny prístup.

Prečo my

Evidujeme každý zákrok a návštevu

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

Vždy riešime príčinu vzniku problému

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

Dodržiavame zásad správnej ústnej hygieny

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

Využívame moderné vybavenie a techniku

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

Objednajte sa k nám!

Zdravé zuby sú veľmi dôležité pre vašu celkovú spokojnosť a pohodu, docieliť ústne zdravie u každého je prvoradou úlohou v Pearl Dental.

Objednať sa

Spoznajte náš tím

Nenašli ste odpoveď na vaše otázky? Náš tím je ochotný vypočuť si vaše otázky a pomôcť vám.
Zobraziť celý tím

Vyhrajte s nami

Súťažná otázka: Na akej adrese sídli naše Pearl Dental centrum?

Vyhrajte: 3x Zubná prehliadka pre celú rodinu (maximálne 2 dospelí + 3 deti)

Google reCaptcha: Neplatný kľúč stránky.

Objednať sa

Vyplňte formulár, preferovaný termín návštevy a my sa Vám ozveme.

Google reCaptcha: Neplatný kľúč stránky.