Objednať sa

Prevencia ako základ úspechu – „nečakajte na bolesť“

Najčastejšie ochorenia v ústnej dutine sú zubný kaz a zápal ďasien (v pokročilom štádiu parodontitída) a v zubnom lekárstve máme to „šťastie“, že vieme, čo tieto ochorenia spôsobuje: je to ZUBNÝ POVLAK.

Zubný povlak (biofilm) je mäkká, kašovitá hmota, ktorá sa vytvára z baktérií a jedla a v priebehu dňa sa lepí na zuby a ďasná. Napriek tomu, že je zubný povlak mäkký, je veľmi odolný – baktérie si v povlaku vytvárajú pevnú štruktúru na „pohodlné bývanie“, preto väčšina bežných ústnych vôd nemá na túto pevnú štruktúru žiaden efekt a povlak nerozruší. Účinne sa však dá odstrániť mechanickým zotretím zubnej kefky – a to aj v prípade, že sú jej štetinky jemné.

Zubný povlak sa usádza na všetkých plôškach zubov a ďasien, preto aj pri čistení zubov nesmieme zabúdať na rôzne zákutia, ohyby, ryhy – aby sa kefka dostala aj na tieto miesta zubov a priľahlých ďasien. K tomu okrem bežnej kefky dopomáhajú aj kefky medzizubné na priestory medzi zubami, či jednozväzková „sólo“ kefka na detailné dočistenie zakrivených, či ťažko dostupných miest.

Pre zachovanie ústneho zdravia teda stačí pedantná domáca starostlivosť, min. 2x denne (u pacientov s fixným strojčekom po každom jedle), a návšteva profesionálnej dentálnej hygieny, kde sa odstránia zhrubnuté nánosy zubného povlaku = zubný kameň a zubné pigmenty. Frekvencia návštev profesionálnej dentálnej hygieny je individuálna a závisí od stavu a ochorenia pacienta: od 2x ročne – po 1x za niekoľko týždňov/mesiacov u pacientov s parodontitídou, či protetickými prácami (mostíky, implantáty).

Vidíte, aké je to jednoduché! ČISTÉ ZUBY SA NEPOKAZIA –nemajú z čoho, keď ich budete pravidelne, pedantne zbavovať zubného povlaku. Návšteva zubného lekára by teda mala byť v prvom rade preventívna – niečo ako ročný servis na aute – keď nič nebolí, pretože zubný kaz vo väčšine času svojej existencie nie je cítiť. Začne bolieť, až keď sa začína približovať k zubnému nervu – vtedy ošetrenie môže vyžadovať náročnejší a zdĺhavejší postup a v neposlednom rade vyššie náklady na ošetrenie a zhoršenie prognózy jeho stavu do budúcna.

MDDr. Magdaléna Čiefová, zubný lekár

Objednať sa

Vyplňte formulár, preferovaný termín návštevy a my sa Vám ozveme.
Ako ste sa o nás dozvedeli?
Súhlas

Google reCaptcha: Neplatný kľúč stránky.