Objednať sa

Prečo mi praskol zub?

Prasknutie zuba alebo jeho časti je jedna z veľmi častých komplikácií, ktoré v zubnom lekárstve riešime. Väčšinou k prasknutiu zuba dochádza pri žuvaní potravy kvôli jeho zníženej odolnosti. Za štandardných podmienok je zdravý zub veľmi odolný, prispôsobený na jeho hlavnú funkciu, ktorou je mechanické spracovanie potravy. K prasknutiu by teda nemalo dochádzať.

K zníženiu odolnosti zuba a k prasknutiu môže dôjsť napríklad:

  • pri oslabení zuba kazom, ktorý zničí časť dôležitého hrbčeka/časti zuba,
  • pri oslabení mŕtveho zuba, u ktorého prebehlo ošetrenie koreňových kanálikov,
  • pri inom poškodení zuba (úrazom, resorbciou),
  • pri nesprávnom použití amalgámových výplní (amalgám-zliatina kovov- má ako plomba inú rozťažnosť pri zmenách teplôt ako samotný zub, ktorý ho obklopuje, v zube tak pôsobí ako klín a pri nesprávnom/dlhodobom pôsobení v zube môže spôsobiť praskliny, menšieho či väčšieho rozsahu),
  • pri nerovnomernom zaťažení zubov v prípade nesprávneho zhryzu (problémy so zhryzom a rovnom postavení zubov rieši čeľustný ortopéd=ortodont).

V prípade, že sa pri prasknutí odštiepila malá časť zuba, v niektorých prípadoch môže byť táto časť dobudovaná klasickou pevnou bielou výplňou.

Veľmi často dochádza pri prasknutí zuba k odlomeniu väčšejčasti/hrbčeka, alebo celej polovice zuba. V takých prípadoch jejediným riešením zhotovenie korunky alebo čiastočnej korunky(polokorunky-onlay). Dnešné protetické náhrady-korunky a polokorunky umožňujú veľmi presné, estetické a neinvazívne riešenia náhrady chýbajúceho zuba. V prípade pedantného zhotovenia zubným lekárom a dôkladnej dentálnej hygieny zo strany pacienta, jedná sa o dlhodobé fixné riešenie, ktoré zvýši pevnosť zuba a jeho ďalšiu životnosť.

Najmä v prípade mŕtvych zubov je odporúčanie zhotovenia koruniek veľmi časté, najmä pri zadných zubov, kde sú vykonávané hlavné žuvacie pohyby. Mŕtve zuby, pri ktorých bolo vykonané „vybratienervov“ a čistenie koreňových kanálikov, sú krehké, menejvyživované a slabšie v porovnaní zo živými zdravými zubami.Podľa vedeckých štúdií sa zistilo, že korunky, ktoré na mŕtvych zuboch prekryjú žuvaciu plôšku, zvyšujú jeho odolnosť pri záťaži a znižujú riziko „fatálneho prasknutia zuba“, ktoré by inak končilo extrakciou (vytrhnutím).

Korunky a polokorunky vieme dnes vďaka moderným technológiám vo väčšine prípadov vyriešiť aj „na počkanie“. Systém CEREC nám umožňuje individuálne vybrať materiál, tvar a farbu budúcej korunky a my dokážeme vyhovieť požiadavkám pacienta. V prípade komplikovanejších situácií sa takéto protetické práce vykonávajú v spolupráci so zubným laboratóriom a môže trvať aj niekoľko dní.

Dobrou správou je, že moderné estetické korunky sú veľmi estetické ačasto vyzerajú na nerozoznanie od vlastného zuba.

Vyhrajte s nami

Súťažná otázka: Na akej adrese sídli naše Pearl Dental centrum?

Vyhrajte: 3x Zubná prehliadka pre celú rodinu (maximálne 2 dospelí + 3 deti)

Google reCaptcha: Neplatný kľúč stránky.

Objednať sa

Vyplňte formulár, preferovaný termín návštevy a my sa Vám ozveme.

Google reCaptcha: Neplatný kľúč stránky.