Objednať sa

Dentálna hygiena v Pearl Dental

Dentálna hygiena je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie ústnej dutiny. Pri dentálnej hygiene sa odstraňuje zubný kameň, povlak a pigmenty zachytené na povrchu zuba.

Zubný povlak je vrstva tvorená baktériami a „zvyškami“ potravy. Najčastejšie sa udržiava miestach, ktoré sú ťažšie prístupné na čistenie, pri krčkoch zubov, či v medzizubnom priestore. Pokiaľ sa pravidelne neodstraňuje, spôsobuje zápal ďasien a môže spôsobiť zubný kaz.

Zubný kameň je stvrdnutý povlak. Vzniká pri nedostatočnom odstránení povlaku. Do povlaku sa zabudovávajú minerály zo sliny, povlak tvrdne a premieňa sa na zubný kameň. Ten sa už zubnou kefkou už nedá odstrániť. Dráždi ďasná, spôsobuje ich zápal, zvýšenú citlivosť, krvácanie, a môže viesť k závažnejším ochoreniam závesného aparátu, ako je parodontitída. Pri pravidelnom odstraňovaní zubného kameňa sa udržiavajú ďasná zdravé.

Pigmenty z farebných nápojov a jedla sa zachytávajú do mikroskopických jamiek a zárezov na povrchu zuba, a menia tak farbu zuba. Jemnejšie pigmenty je možné odstrániť aj zubnou kefkou, tie hlbšie iba profesionálnou dentálnou hygienou. Po ich odstránení budú Vaše zuby prirodzene žiarivejšie a belšie.

AKO PREBIEHA DENTÁLNA HYGIENA

Pri dentálnej hygiene postupujeme podľa najnovších odporúčaní Guided Biofilm Therapy. Hygiena prebieha zjednodušene v týchto krokoch:

1. Diagnostika pacienta

– ku každému pacientovi sa snažíme pristupovať individuálne, na základe stavu jeho ústnej dutiny ako aj jeho potrieb.

2. Zviditeľnenie povlakov farbením

– pred samotným čistením zubov sa používa špeciálne farbivo na farbenie povlakov a zubného kameňa. Zvýrazní to miesta, ktoré nie sú dostatočne vyčistené.

3. Motivácia pacienta

– zviditeľnený povlak a zubný kameň sa ukáže pacientovi. Pacient sa motivuje a inštruuje správnou technikou čistenia zubov, vysvetlí sa používanie medzizubných pomôcok.

4. Pieskovanie Air-flow

– za pomoci jemného prášku pod prúdom vody sa zuby dôkladne očistia od nánosov, povlaku, pigmentov.

5. Čistenie ultrazvukom

– zubný kameň viditeľný voľným okom sa odstráni pomocou ultrazvuku. Častokrát sa zubný kameň nachadza pod úrovňou ďasna. Tento typ zubného kameňa je oveľa nebezpečnejší a odstraňuje sa ručne pomocou kyriet. Takisto prípadné zvyšky kameňa nad ďasnom sa očistia ručne kyretami a škrabkami. Pokiaľ je prítomný zápal ďasien, vyplachujú sa ďasná lokálne s antiseptickou vodou pomocou striekačky s tenkou kanylkou.

6. Kontrola po dentálnej hygiene

– po dokončení dentálnej hygieny sa skontroluje ústna dutina, premerajú sa medzizubné priestory a určí sa vhodná veľkosť medzizubnej kefky.

7. Recall

– individuálne podľa potrieb každého pacienta a na základe počiatočnej diagnostiky sa pacient objednáva v rôznych intervaloch na dentálnu hygienu.

Profesionálna dentálna hygiena v kombinácii s domácou ústnou hygienou znižuje pravdepodobnosť vzniku kazu a pomáha udržať zdravé ďasná. Prevencia je vždy lepšia ako liečba.

MDDr. Silvia Holá, zubný lekár

Vyhrajte s nami

Súťažná otázka: Na akej adrese sídli naše Pearl Dental centrum?

Vyhrajte: 3x Zubná prehliadka pre celú rodinu (maximálne 2 dospelí + 3 deti)

Google reCaptcha: Neplatný kľúč stránky.

Objednať sa

Vyplňte formulár, preferovaný termín návštevy a my sa Vám ozveme.

Google reCaptcha: Neplatný kľúč stránky.